Harmonogram Workflow

  • Harmonogram służy do planowania zadań do wykonania zaznaczonych węzłów w wybrany projekcie workflow w przyszłym terminie.

  • Zadanie polega na otwarciu pliku z workflow i uruchomieniu go bez oczekiwania na zakończenie wykonania.

  • Zadanie wykonania wybranego projektu workflow może zostać zaplanowane na maksymalnie jeden termin.

  • Zadania są planowane z dokładnością do 1 minuty.

  • Zaplanowane zadania można anulować. Zadanie nie może być anulowane jeśli jest aktualnie wykonywane.

  • Harmonogram rozpoczyna prace wraz z uruchomieniem klienta programu AM i kończy prace wraz z jego zamknięciem. Gdy harmonogram posiada zadania zaplanowane na najbliższe 24H użytkownik zostanie zapytany czy na pewno chce wyłączyć program AM.

  • Zadania są wykonywane jedynie gdy harmonogram pracuje.

  • Zadania są zapisywane w konfiguracji AM. Zadania zapamiętane, które nie zostały wykonane i których termin wykonania minął nie zostaną wykonane i zostają usunięte z harmonogramu.

  • Zadanie kończy się niepowodzeniem gdy nie można odnaleźć lub otworzyć pliku z projektem workflow, lub nie można odnaleźć któregoś z wybranych do uruchomienia węzłów.

  • Harmonogram można podejrzeć w globalnych opcjach workflow.

  • Zadania do harmonogramu dodaje się z poziomu otwartego projektu workflow.

  • Komunikacja na temat niepowodzeń oraz błędów użytkownika przy pracy z harmonogramem wypisywana jest na log programu AM.

  • Zadania można harmonogramować cyklicznie co dzień/tydzień/miesiąc lub jednorazowo.

Tabele z harmonogram można podejrzeć w opcjach AM w zakładce Workflow - Tools - Options. Tabeli z harmonogramem nie da się edytować ale można usuwać z niej zadania. Jest to jedyne miejsce w którym usuwamy zdania z harmonogramu. W tabeli widać nazwę i lokalizacje projektu workflow, który ma być uruchomiony, kiedy zadanie ma być uruchomione oraz jakie węzły mają być uruchomione. Zmiany w harmonogramie są zapisywane jedynie gdy użytkownik zamknie ekran opcji przyciskiem OK. Jeśli przy zamknięciu nie uda się usunąć któregoś z zadań użytkownik zostanie poinformowany o tym stosownym komunikatem. Tabela nie synchronizuje się z harmonogramem tj. jeśli w trakcie edytowania tabeli jakieś zadanie zostanie wykonane nie będzie to widoczne do czasu ponownego otwarcia okna opcji.

Rysunek 1.1. Tabela z harmonogramem

Tabela z harmonogramem

Rysunek 1.2. Nieudana próba edycji harmonogramu z poziomu opcji

Nieudana próba edycji harmonogramu z poziomu opcji

Wykonanie projektu workflow planujemy otwierając odpowiedni projekt, zaznaczając węzły które chcemy aby zostały wykonane i wybieramy opcje Schedule Execution. Jest to jedyny sposób na dodawanie zadań do harmonogramu.

Rysunek 1.3. Planowanie wykonania projektu workflow

Planowanie wykonania projektu workflow

Po wybraniu tej opcji pojawi się okno umożliwiające wybór terminu w którym zadanie ma być wykonane. Dodatkowo w oknie można wybrać częstotliwość wykonywania projektu - jednorazowo, raz na dzień, raz na tydzień lub raz na miesiąc. UWAGA: Częstotliwość wykonania nie ma wpływu na statusy węzłów. Jeśli jakiś węzeł był już wykonany, to nie wykona się ponownie chyba, że zaznaczymy opcje wymuszenia wykonania takiego węzła, bądź oznaczymy go jako niewykonany.

W przypadku gdy wybrany projekt jest już zaplanowany w harmonogramie, workflow zapyta się czy ma nadpisać termin wykonania projektu. UWAGA: nadpisanie może się wiązać ze zmianą węzłów jakie zostaną wykonane, zależnie od tego jakie węzły zaznaczył użytkownik. Nadpisanie nie powiedzie się jeśli zadanie uruchamiające wskazany projekt jest aktualnie wykonywane. Planowanie zadania na czas przeszły nie jest możliwe. Próba zrobienia takiego zadania zakończy się błędem widocznym w oknie logowania AM.

W przypadku gdy harmonogram posiada zadania zaplanowane na najbliższe 24H i użytkownik będzie próbował zamknąć program AM, pojawi się stosowny komunikat ostrzegający.

Rysunek 1.4. Ostrzeżenie przy zamykaniu AM

Ostrzeżenie przy zamykaniu AM

Jeśli podczas uruchamiania programu AM harmonogram wykryje, że były zaplanowane zadania, które nie zostały wykonane, to takie zadania zostaną usunięte z harmonogramu, a w oknie logowania AM pojawi się stosowny komunikat. Dotyczy to tylko zadań uruchamianych jednorazowo, zadania cykliczne nie zostaną usunięte i użytkownik nie będzie informowany o tym, że zadanie nie zostało uruchomione, poza informacja widoczną w momencie zamykania AM.

Rysunek 1.5. Odczyt zadania, którego nie udało się wykonać

Odczyt zadania, którego nie udało się wykonać